Filharmonia Opolska
73. Sezon Artystyczny
2024/2025
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
październik 2025
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
19 maja 2017, piątek | 19:00
KONCERT SYMFONICZNY

Filharmonicy Opolscy
Kamil Parcheta – dyrygent
(uczestnik programu Dyrygent-rezydent Instytutu Muzyki i Tańca)
Ewa Andruszkiewicz – skrzypce

W programie:
Ignacy Zalewski – Wariacje symfoniczne (Utwór zamówiony w ramach programu IMIT Kompozytor-rezydent)
Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert skrzypcowy A-dur KV 219
Ludwig van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67
Miejsce: Sala koncertowa

 

 

 

Koncerty współorganizowane i współfinansowane w ramach programu
Instytutu Muzyki i Tańca Dyrygent-rezydent:

Orkiestra to cudowny instrument. Jedno, wspólne brzmienie. Ale uświadomienie sobie, że przy każdym pulpicie zasiadają jednostki – fantastyczni instrumentaliści, których talenty i doświadczenie razem składają się na niezwykłość symfonicznego zespołu – może zupełnie zmienić perspektywę odbioru muzyki.

Wielką radością są zawsze chwile, kiedy muzycy – artyści orkiestry symfonicznej Filharmonii Opolskiej występują jako soliści i kameraliści, wymienieni z imion i nazwisk. Bo czy nie zupełnie inaczej słucha się i obserwuje później orkiestrę, w której rozpoznajemy konkretne, znajome twarze? Tym razem pierwszoplanową rolę wieczoru odegra Ewa Andruszkiewicz – skrzypaczka, na co dzień koncertmistrzyni orkiestry. Będzie to również drugi w tym sezonie koncert poprowadzony przez Kamila Parchetę, związanego z Opolem w ramach programu Dyrygent-rezydent Instytutu Muzyki i Tańca.

Repertuar koncertu jest prawie klasyczny, przy czym prawie robi rzeczywiście zauważalną różnicę. Pierwszym prezentowanym utworem będą bowiem Wariacje symfoniczne Ignacego Zalewskiego. To młody (zaledwie 27-letni) twórca, uczestnik III i VI edycji programu Kompozytor-rezydent, bliźniaczego przedsięwzięcia IMiTu. Wariacje powstały w roku 2014, a sam Ignacy tak mówił o procesie komponowania: Trudno mi jest wierzyć  w to, że muzyka może przekazać wartości większe niż emocje. A nie znam się na ludziach tak dobrze, żeby przekazywać emocje innych – więc przekazuję swoje. (…) Nie wiem, czy [ten utwór] jest wyjątkowy. Zrobiłem wszystko, żeby był.

Niejako w opozycji do muzyki XXI wieku, pozostałą część wieczoru wypełnią złote standardy klasyki – Koncert skrzypcowy A-dur KV 219 Wolfganga Amadeusza Mozarta i słynna, V Symfonia c-moll Ludwiga van Beethovena.

Podczas koncertu odbędzie się kwesta na rzecz Centrum Opieki Paliatywnej Betania w ramach ogólnopolskiej kampanii “Pola Nadziei 2017”.

 

 

 

KAMIL PARCHETA

fot. Krzysztof Boszko

Urodził się we Wrocławiu, gdzie też rozpoczął swoją przygodę z muzyką. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (studia licencjackie w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Marka Pijarowskiego) oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (studia magisterskie w klasie dyrygentury symfonicznej i operowej prof. Marcina Sompolińskiego). W 2014 roku był stypendystą brytyjskiej agencji artystycznej Ingpen & Williams, dzięki której w ramach Dartington International Summer School odbył kurs mistrzowski pod egidą Sian Edwards – kierownika Katedry Dyrygentury w Royal Academy of Music w Londynie.

Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich mistrzów batuty jak Jacek Kaspszyk, Sian Edwards, Gabriel Chmura, Tadeusz Strugała, Rafał Jacek Delekta, czy Maciej Żółtowski. Dyrygował takim zespołami jak Budapest Symphony Orchestra MAV, Dartington Festival Orchestra, Orkiestra Symfoniczna Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Radomska Orkiestra Kameralna, czy Sound Factory Orchestra.

Od sezonu 2016/2017 pełni funkcję dyrygenta-asystenta Operze Nova w Bydgoszczy. W sezonie artystycznym 2016/2017 jest dyrygentem-rezydentem w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w programie organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca pn. Dyrygent-rezydent.

 

 

EWA ANDRUSZKIEWICZ – skrzypce

Ukończyła Akademię Muzyczną im. I. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Heidelberg-Mannheim w klasie solowej prof. Wandy Wiłkomirskiej oraz Johannes Gutenberg -Universität Mainz w solowej klasie prof. Anne Shih. Była stypendystką międzynarodowych kursów muzycznych w Polsce i Niemczech. Prowadziła koncerty ,,Pro Symfonika,, Filharmonii Poznańskiej.
Jako solistka i koncertmistrz Heidelberger Kammerorchester i Kammerensamble aus Köln, odbywała wielokrotnie trasy koncertowe po niemal wszystkich krajach Europy. Współpracowała z wieloma orkiestrami symfonicznymi w Niemczech i Polsce jak National Theater Mannheim, Theater Heidelberg, Hofer Sympfoniker, Goettinger Sympfoniker, Filharmonia Opolska, koncertując również jako solistka w Europie, USA i Ameryce Południowej. Z pasją zajmuje się kameralistyką, koncertując jako lider zespołów kameralnych w kraju i za granicą.
Występwała również z recitalami na Fesiwalach Muzycznych m. in. : H. Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, Kwitnących Azalii w Mosznej, Heidelberger Frühling/ Niemcy, La Fete du Jasmin w Grasse /Francja. Z pasją poświęca się różnym gatunkom muzyki i sztuki. Prowadziła Orkiestrę Gutingi Tango/Niemcy, oraz organizowała koncerty łączące sztukę malarstwa, muzyki, tańca i aktorstwa wspierając renowację zabytków landu Niedersachsen / Niemcy.
Od 2008 roku jest koncertmistrzem i solistką Filharmonii Opolskiej i gościnnym koncertmistrzem Philharmonisches Kammerorchester Wernigerode/Niemcy oraz pedagogiem PSM w Opolu.
Zajmuje się również promowaniem młodych artystów współpracując z instytucjami kultury Województwa Opolskiego i organizując koncerty.
W 2012 roku otrzymała honorową odznaką Marszałka za zasługi dla Województwa Opolskiego.

Materiały: Źródło własne artystów

Projekt i realizacja: netkoncept.com