Strzałka w lewo wrzesień 2022 Strzałka w prawo
Miejsce: Klub muzyczny

Łada Gorpienko – wokal
Grzegorz Gryboś – gitara

Zapraszamy na wieczór pieśni i dumek ukraińskich w wykonaniu Łady Gorpienko.

Podczas koncertu usłyszymy pełne zadumy i smutku stare pieśni ludowe, zadziorne i prześmiewcze piosenki miłosne, klasykę ukraińskiego romansu oraz pieśni wybitnych współczesnych autorów ukraińskich.

Ładzie Gorpienko towarzyszyć będzie krakowski gitarzysta Grzegorz Gryboś.

Łada Gorpienko jest piosenkarką, aktorką, tancerką i choreografką. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Kijowie. Zafascynowana dawnymi ludowymi pieśniami ukraińskimi zaczęła śpiewać. W swojej ojczyźnie zdobyła wiele nagród, zagrała w 11 filmach i wzięła udział w programach telewizji ukraińskiej.

W 1994 roku przyjechała do Polski na zaproszenie kabaretu Loch Camelot, którego gwiazdą pozostaje do dzisiaj. Współpracuje z wybitnymi kompozytorami: Ewą Kornecką, Zygmuntem Koniecznym, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Mateuszem Pospieszalskim, Januszem Grzywaczem, Jarkiem Śmietaną i Jackiem Krzaklewskim.

W sposób niepowtarzalny wykonuje tradycyjne pieśni ukraińskie, którym poświęciła swoją pierwszą płytę Ukraina pieśni prastare. Kolejne albumy artystki to: Cudownie jest, Pieśni Bułata Okudżawy, Kolędy i щедрївки (Kolędy i szczedriwki), Havdala.

W latach 1998–2002 występowała w telewizyjnych Spotkaniach z balladą.

Zagrała w serialach TVP (Dom, Na dobre i na złe) oraz w Ogniem i mieczem (reż. Jerzy Hoffman). Koncertowała w Polsce, a także we Francji, w Niemczech i USA.

Grzegorz Gryboś jest gitarzystą i pedagogiem. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Współpracował między innymi z Edytą Geppert, Beatą Rybotycką, Piwnicą pod Baranami, Teatrem Starym, Operą Krakowską czy Filharmonią Krakowską. Od prawie 20 lat tworzy zespół Soul Finger wykonujący muzykę będącą mieszanką bluesa, soulu i rocka.

Jest multiinstrumentalistą, gra na skrzypcach, mandolinie, ukulele, gitarze basowej, puzonie i na instrumentach klawiszowych.