Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
8 grudnia 2017, piątek | 19:00
Przyszłość orkiestra!

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Przemysław Neumann
– dyrygent
Jakub Waszczeniuk – trąbka
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Opolu
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie

Program:
Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura koncertowa h-moll op. 26 Hebrydy
Joseph Haydn – Koncert na trąbkę i orkiestrę Es-dur
Ludwig van Beethoven – VII Symfonia A-dur op. 92

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera uczestniczy w programie filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN.

Na Opolszczyźnie od siedemdziesięciu lat działają ośrodki szkolnictwa muzycznego. Filharmonia Opolska dwa miesiące temu weszła odważnym krokiem w 66. sezon artystyczny. Kim są artyści zasiadający w Orkiestrze? Czy istnieje między tymi instytucjami jakaś korelacja?

W szkołach muzycznych kształcić mogą się dzieci począwszy od pierwszej klasy szkoły podstawowej, aż do końca liceum. Obecny system ich funkcjonowania wciąż nie jest jednak dopasowany do panujących w zawodowych realiach warunków: młodzi instrumentaliści grają przede wszystkim solo, zajęcia z orkiestry bywają jedynie urozmaiceniem szkolnej codzienności. Przeprowadzony (dzięki dofinansowaniu MKiDN) w ostatnich miesiącach projekt edukacyjny Przyszłość… orkiestra! to próba przewartościowania tych aspektów nauki.

Uczestnicy projektu – uczniowie szkół muzycznych Opola i Nysy – sumiennie pracowali podczas warsztatów prowadzonych przez Filharmoników Opolskich oraz artystów czołowych polskich orkiestr (m.in.: Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Sinfonii Varsovii czy NFM Filharmonii Wrocławskiej), przygotowując fantastyczny, symfoniczny repertuar.

W pierwszych dniach grudnia mieli okazję uczestniczyć w autentycznym procesie powstawania koncertu filharmonicznego zawodowej orkiestry. Każdy z młodych instrumentalistów zasiadł w pulpicie z jednym z Filharmoników Opolskich i mógł podpatrywać go przy codziennej pracy, uczyć się właściwych dla tego zawodu zachowań i nawyków oraz doświadczyć wspólnego interpretowania arcydzieł muzyki klasycznej przez orkiestrę i dyrygenta.

8 grudnia to ich wielki dzień: wystąpią jako pełnoprawni członkowie zespołu podczas finałowego koncertu. Kto wie – może zaszczepiona w młodych muzykach prawdziwa pasja grania orkiestrowego zaowocuje ich dążeniem do tego, by w przyszłości zasilić szeregi Opolskich Filharmoników?

 

fot. Fundacja 2.8

Przemysław Neumann
Dyrektor Filharmonii Opolskiej

Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu w klasie śpiewu. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu – dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.

Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce.

Jako dyrygent prowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz orkiestry: Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach, Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Świętokrzyskiej w Kielcach, Opery Bałtyckiej oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.

Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego etatowym dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Od 2010 roku współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym, od 2013 z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury poznańskiej Akademii Muzycznej.

1 września 2015 roku został dyrektorem Filharmonii Opolskiej.

 

fot. Tomek Sikora

Jakub Waszczeniuk

Urodził się w Dębnie. Ukończył z wyróżnieniem Średnią Szkołę Muzyczną w Gorzowie w klasie trąbki mgr Włodzimierza Kozłowskiego. Jest absolwentem klasy trąbki prof. Igora Cecocho w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem). W 2005 roku, jako student IV roku, rozpoczął pracę w orkiestrze Sinfonia Varsovia, w której zajmuje stanowisko pierwszego trębacza solisty. Od tamtego czasu odbył z Sinfonią Varsovią kilkaset koncertów, występując w najbardziej prestiżowych salach świata. Wielokrotnie koncertował również jako solista, m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Łódzkiej, Dolnośląskiej, Śląskiej, Gorzowskiej. W lipcu 2006 roku wystąpił jako solista na koncercie inauguracyjnym festiwalu Chopin i jego Europa.

Wspólnie z Marthą Argerich i orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Alexandra Rabinowicha-Barakowsky’ego wykonał wówczas II Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową op. 35 Szostakowicza. Współpracuje głównie jako pierwszy trębacz z orkiestrami: Malaysian Philharmonic Orchestra, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Leopoldinum, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej.

Od 2016r wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Prowadzi kursy mistrzoswskie i zajęcia typu “masterclass” na terenie całego kraju. Oprócz muzyki klasycznej, artysta wykonuje także muzykę rozrywkową. Współpracuje z orkiestrami rozrywkowymi Zygmunta Kukli i Tomka Szymusia oraz big bandem Krzysztofa Herdzina i big bandem “Konglomerat” w charakterze lead trumpet. Jako muzyk sesyjny brał udział w wielu produkcjach i koncertach telewizyjnych, oraz dokonał szeregu nagrań płytowych dla takich artystów jak m.in.: Lora Szafran, Grażyna Łobaszewska, Piotr Rubik, Maryla Rodowicz, Robert Gawliński, Katarzyna Groniec, Jacek Kotlarski

www.polishbrassquintet.pl

Projekt i realizacja: netkoncept.com