Filharmonia Opolska - logo
70. Sezon Artystyczny
2021/2022
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
Strzałka w lewo Październik 2021 Strzałka w prawo
powtśrczptsoni
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
25 lutego 2022, piątek | 19:00
Tajemnice, tajemnice
STREFA GWIAZD

Strefa I – 49 zł, 37 zł
Strefa II – 39 zł, 29 zł
Strefa III – 29 zł, 22 zł

Orkiestra Filharmonii Opolskiej
Anastasia Kobekina – wiolonczela
Bar Avni – dyrygent

W programie:
Piotr Czajkowski – Uwertura-fantazja Romeo i Julia (19')
Piotr CzajkowskiWariacje na temat rococo na wiolonczelę i orkiestrę op. 33 (18')
Edward Elgar – Wariacje Enigma op. 36 (31')

Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas koncertu, zgodnie z zalecaniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dostępnymi w Regulaminie Bezpieczeństwa na stronie internetowej www.filharmonia.opole.pl/regulaminy.

O repertuarze:
W muzyce granica między epoką romantyczną i postromantyczną jest płynna i nie zawsze dostrzegalna. Repertuar tego koncertu został pomyślany chronologicznie, a zabieg ten może ukazać drogę rozwoju symfoniki w przestrzeni czasowej i geograficznej. Najpierw – Czajkowski. Romeo i Julia, dzieło o trudnej do określenia formie (ale za to wybitnie łatwo wpadającej w ucho melodyce) znalazło się w przynajmniej kilkudziesięciu filmowych ścieżkach dźwiękowych, pisano i śpiewano na bazie tej partytury jazzowe piosenki. Nic dziwnego: około dwudziestominutowa kompozycja wraz z ciemną barwą instrumentów dętych drewnianych, chropowatym brzmieniem niskich smyczków, niepokojącymi arpeggiami harfy i frazami nacechowanymi naprzemiennie miłością i gniewem to nie dramat Szekspira w pigułce, ale legenda umożliwiająca lepsze jego zrozumienie. W zupełnie innej stylistyce osadzone są Wariacje Rokoko. Czajkowski jedynym swoim utworem na wiolonczelę z towarzyszeniem orkiestry złożył hołd Mozartowi. Wykorzystał dość skromny, nawiązujący do osiemnastowiecznego aparat wykonawczy, a temat i siedem wariacji odznaczają się klasyczną elegancją niepozbawioną jednak indywidualnego charakteru autora. Kompozycją napisaną u schyłku XIX wieku są kolejne wariacje tego wieczoru – Enigma Edwarda Elgara. Tytuł może wydawać się poważny i kojarzyć na przykład z nazwiskami polskich kryptologów, ale nic z tych rzeczy. Dedykacja Elgara rozwiewa wszystkie wątpliwości: „moim przyjaciołom przedstawionym w partyturze”. Każde z czternastu ogniw jest dźwiękowym szkicem jednego z najbliższych przyjaciół kompozytora, szczególnych cech ich osobowości, a czasem przebłyskiem wspólnych doświadczeń. Można się chyba pokusić o stwierdzenie, że Enigma to najbardziej spektakularny inside joke wszech czasów!

A to ciekawostka!
Temat miłosny Uwertury-fantazji Romeo i Julia wybrzmiewał z głośników wielbicieli… gry komputerowej The Sims! Muzyka Czajkowskiego towarzyszyła postaciom z gry gdy padały sobie w ramiona, by (z powodzeniem) wykonać interakcję „pocałunek”.

fot. Julia Altukhova


Anastasia Kobekina – wiolonczela

 

 

 

 

 

 

 

 

Bar Avni – dyrygent

Laureatka 2. nagrody oraz nagrody orkiestry na X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Artystka urodziła się w 1989 roku w Izraelu. Niedawno otrzymała posadę asystentki Dyrygenta Petera Kuhna w orkiestrze Bergische Symphoniker.

U progu kariery Bar Avni została zaproszona do wzięcia udziału w mistrzowskiej lekcji z Maestrą Marin Alsop oraz do udziału w koncercie Orkiestry Symfonicznej BBC w Royal Festival Hall w Londynie. Zdobyła tytuł Bachelor of Arts w zakresie dyrygentury symfonicznej w Buchman-Mehta School of Music w Tel Avivie. Kształciła się w klasie Maestro Yoav Talmi. Podczas studiów artystka rozwijała również swoje umiejętności w klasie perkusji profesora Alon Bora – pierwszego perkusisty Izraelskiej Filharmonii. Jako studentka, w sezonie artystycznym 2013/14, została wyróżniona uzyskując nominację na stanowisko asystentki dyrygenta Israel Chamber Orchestra.

Zimą 2017/18 Bar Avni obroniła magistra sztuk artystycznych dyrygentury symfonicznej w klasie Maestro Urlicha Windfuhr w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Wcześniej artystka studiowała przez dwa lata w klasie Maestro Martina Siegharta w KUG (Kunst Universität Graz) w Austrii.

Od stycznia 2017 roku, Bar Avi wykłada dyrygenturę dla kompozytorów na Hochschule für Music und Theater w Hamburgu. W sezonie 2017/18 artystka dołączyła również do grona pedagogicznego w Menschmusik Schule w Hamburgu jako nauczyciel dyrygentury.

W kwietniu 2017 roku, zadebiutowała z Ensemble Resonanz w Hamburgu. Od tego momentu nieprzerwanie współpracuje również z Hamburger Contemporary Music Ensemble Volans.

Latem 2017 roku, Bar Avi otrzymała kolejne już zaproszenie od Maestro Gustava Kuhna, aby poprowadzić inauguracyjny koncert Tiroler Festspiele w Austrii. W październiku 2017 roku, poprowadziła orkiestrę podczas nagrań utworów kompozytora Ralpha Symanna. W lutym 2018, została zaproszona do poprowadzenia orkiestry Neu Philharmonie Hamburg podczas tournée po Chinach złożonego z 25 koncertów. Artystka wygrała również konkurs na poprowadzenie cyklu Young Israel Philharmonic Orchestra.

Bar Avni uczestniczyła w lekcjach mistrzowskich z profesorami takimi jak: Gustav Kuhn, Johannes Schläfli, Urlich Winduhfr, Markus Frank, Pierre Andre-Valade, Jolt Nagy, Wolfgang Dörner. Artystka jest również stypendystką wielu międzynarodowych fundacji, m. im. Fundacji Amerykańsko-Izraelskiej, Fundacji Gabriele und JohanneClassen w Hamburgu. Zdobyła również stypendium im. Davida Herzoga w Graz, a także stypendium Deutscher Akademischer Austauschdienst.

Materiały własne artystów

 

Współpraca redakcyjna:

Projekt i realizacja: netkoncept.com