Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
31 grudnia 2022, sobota | 21:30
Sylwester z AudioFeels

Strefa I – 210 zł
Strefa II – 190 zł
Strefa III – 170 zł

godz. 18:00 KUP BILET

godz. 21:30 KUP BILET

 

Zespół wokalny AudioFeels
Akademicki Chór Politechniki Opolskiej
Ludmiła Wocial-Zawadzka – przygotowanie chóru
Orkiestra Filharmonii Opolskiej
Jakub Montewka – dyrygent

W programie utwory m.in: Queen, Davida Bowie, U2, Led Zeppelin, Guns’n’Roses, The Rolling Stones, The Beatles, Coldplay, Red Hot Chili Peppers, Pink Floyd.

Wieloletnią tradycją Filharmonii Opolskiej są koncerty w wieczór sylwestrowy. Podczas tych wydarzeń łączą się ze sobą dwa światy: klasyki, filharmonicznej sceny i brzmienia akustycznych instrumentów oraz popkultury, muzyki kojarzonej z tańcem i dobrą rozrywką. W tym roku głównym bohaterem Sylwestra w Filharmonii będzie AudioFeels – zespół specjalizujący się sztuce vocal play. Wokalistom towarzyszyć będzie chór i orkiestra symfoniczna pod batutą Jakuba Montewki, a zabrzmią utwory takie jak: Another Brick in the Wall, Hey Jude, Moves Like Jagger czy Nothing Else Matters. Artyści wykonają koncerty o godzinie 18:00 oraz 21:30, a ten drugi zakończy się odliczaniem do północy oraz wzniesionym wspólnie z publicznością toastem. Bilety dostępne są w cenach 140-210 zł, w zależności od wybranej godziny oraz miejsca na sali. Sylwester w Filharmonii to wydarzenie międzypokoleniowe, skierowane do odbiorców w różnym wieku, a bilet na ten wyjątkowy koncert to sprawdzony pomysł na prezent.

 

AudioFeels

AudioFeels to grupa, wykonująca muzykę w stylu Vocal Play. Jest to nowatorskie podejście do śpiewania, które polega na imitacji instrumentów, poprzez maksymalne wykorzystanie
możliwości ludzkiego głosu. Zespół został stworzony w 2007 roku przez wychowanków Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Staranna edukacja pozwoliła na podjęcie ambitnego zadania – stworzenia wyjątkowego, nowoczesnego brzmienia daleko wykraczającego poza chóralną tradycję.

DEBIUT
Kariera AudioFeels rozpoczęła się w rodzinnym mieście członków zespołu, w Poznaniu, szybko jednak zdobyli uznanie wśród kilkumilionowej publiczności występując na scenie
popularnego programu Mam talent, gdzie dotarli do finału i zdobyli trzecie miejsce.

ZŁOTA PŁYTA
Już w październiku 2009 roku ukazał się pierwszy studyjny album AudioFeels – Uncovered. Płyta zawierająca covery takich artystów jak między innymi Simon & Garfunkel, Red Hot Chili Peppers, Sting czy Metallica, w dwa tygodnie pokryła się złotem i stała się najchętniej kupowaną płytą CD w Polsce (drugie miejsce na liście OLIS).

TRASA KONCERTOWA
Przez kilka miesięcy po wydaniu pierwszej płyty zespół koncertował po całym kraju, zapełniając największe sale koncertowe w Polsce. Po dwóch latach ciągłej obecności na
polskiej scenie, zespół AudioFeels rozpoczął występy również za granicą, m.in. we Francji, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych.

FRYDERYKI
2010 rok przyniósł zespołowi nominację do nagrody Fryderyki w kategorii „Nowa twarz fonografii” oraz zakwalifikowaniu do Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii „Zespół roku”.

EURO 2012
Na początku 2010 roku zespół został poproszony przez UEFA o przypomnienie utworów związanych z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej podczas losowania grup eliminacyjnych do Euro 2012. Wydarzenie to odbyło się w Sali Kongresowej w Warszawie i było transmitowane przez 111 największych stacji telewizyjnych w Europie i na świecie. Przygoda z EURO
znalazła swój finał podczas koncertów w Strefie Kibica w Poznaniu dla kilkunastu tysięcy osób.

DRUGI ALBUM
W 2011 roku ukazała się druga płyta grupy AudioFeels – Unfinished. Na dwupłytowym albumie znalazły się przede wszystkim własne kompozycje zespołu, ale także covery takich
artystów jak Seal czy grupa Nirvana.

ZA OCEANEM
Talent zespołu i niebanalne aranżacje zostały docenione także w Nowym Jorku. W 2012 roku podczas konkursu Harmony Sweepstakes A Cappella Festival grupa zdobyła pierwszą
nagrodę i nagrodę publiczności. Wygrana zagwarantowała AudioFeels możliwość reprezentowania Nowego Jorku podczas finałów konkursu w San Rafael w Kalifornii. W całej
historii Harmony Sweepstakes polski zespół nie został doceniony tak wysokim wyróżnieniem.

W EUROPIE
W 2011 roku występ podczas International A Capella Festival in Leipzig zakończył się zdobyciem dwóch głównych nagród. W następnym roku zespół został zaproszony w charakterze gwiazdy na autorski koncert do Lipska oraz na międzynarodowy festiwal wokalny Polyfollia we Francji, gdzie obył się cykl pięciu koncertów i warsztaty. Na początku 2013 r.
zespół koncertował w Austrii i w Monaco, w czerwcu w Rosji, a pod koniec sierpnia ponownie w Austrii.

LIVE
Kolejny album AudioFeels to zapis koncertu zrealizowanego w Tatrze Wielkim w Poznaniu. W historycznych wnętrzach teatru zarejestrowano niezwykły koncert pokazujący pełnię możliwości i scenicznych umiejętności zespołu. Album ukazał się w styczniu 2013 roku. Rok 2013 przyniósł zaproszenia m.in. na festiwale odbywające się w Polsce. Z najważniejszych warto wymienić występ podczas XIX Przystanku Woodstock w Kostrzynie na Odrą. W grudniu ukazała się czwarta płyta zespołu Świątecznie, na której znalazły się polskie kolędy oraz utwory świąteczne. Gościnnie z zespołem wystąpili: Natalia Kukulska, Monika Borzym, zespół Affabre oraz Chór Puellae Orantes. W tym samym miesiącu zespół wystąpił w studiu im. Agnieszki Osieckiej razem z Mietkiem Szcześniakiem, a koncert transmitowany był w Programie Trzecim Polskiego Radia. Kolejny rok przyniósł koncerty na Festiwalach m.in. w Rosji i Francji, a także udział zespołu w prestiżowych wydarzeniach m.in. z okazji 90-lecia Polskiego Radia w Teatrze Wielkim w Warszawie, rozdanie Nagród im. Jana Wejcherta. Warto także wspomnieć, że zespół wystąpił na scenie ASP podczas XIX Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. W 2016 roku zespół stworzył program, o którym marzył od długiego czasu. Jako efekt wielomiesięcznych przygotowań, powstał koncert AudioFeels symfonicznie. Jest on hołdem dla największych artystów muzyki rockowej. W programie znalazły się specjalnie zaaranżowane utwory Led Zeppelin, The Beatles, The Rolling Stones, Guns’n’Roses, Red Hot Chili Peppers i innych. Koncerty w Poznańskiej Sali Ziemi, Wrocławskim NFM czy Białostockiej Operze i Filharmonii zostały przyjęte przez publiczność niezwykle entuzjastycznie.
W maju 2017 roku zespół wziął udział w festiwalu Moscow Spring a cappella, podczas którego występował na 9 scenach ulokowanych na moskiewskich ulicach i placach. Moskiewska publiczność i jury zdecydowali o przyznaniu AudioFeels trzeciego miejsca w festiwalowym konkursie. 25 listopada 2017 zespół był gościem specjalnym odcinka programu Mam talent!, emitowanego przez TVN, od którego rozpoczął swoją karierę. Widzowie mogli przekonać się, jak bardzo rozwinęła się grupa od czasów debiutu i z jakim rozmachem dziś działa. Audiofeels wykonał jeden z utworów z programu On The Rocks – słynny utwór Foo Fighters: The Pretender.
W 2018 r. do zespołu dołączył beatboxer Piotr „Bobby” Jarosz, który w 2017 r. zdobył tytuł mistrza Polski w tej niezwykłej dziedzinie. W 2019 r. AudioFeels wywalczyło kolejną nagrodę publiczności, tym razem na niemieckim konkursie Vocal Champs Acapella Contest w Sendenhorst, gdzie w 2022 r. zostało zaproszone ponownie, tym razem z gościnnym występem.
Zespół stale koncertuje, regularnie uświetniając występami wyjątkowe wydarzenia (telewizyjne wydarzenie upamiętniające 101 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Gala Marki Podlaskiej) i chętnie wspiera promocję zdrowego stylu życia (JBL Triathlon, Odważ się być zdrowym na PGE Narodowym).

AKADEMICKI CHÓR POLITECHNIKI OPOLSKIEJ

Powstał w 2007 roku, z inicjatywy obecnej dyrygentki LUDMIŁY WOCIAL-ZAWADZKIEJ. Od początku istnienia chór bierze czynny udział w życiu uczelni, miasta Opola i całego regionu opolskiego. Śpiewacy chętnie wyjeżdżają na konkursy i z radością występują na imprezach plenerowych. Od piętnastu lat chór występuje na Opolskim Rynku podczas odsłony gwiazd w Opolskiej Alei Gwiazd. Imprezy te odbywają się podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Młodzi wokaliści śpiewają najsłynniejsze piosenki znanych artystów w aranżacjach Radosława Wociala.
W chórze śpiewają studenci i sympatycy Politechniki Opolskiej. Miłka – to dyrygentka z pasją – uśmiechnięta i wesoła zaraża wszystkich pozytywną energią i pokazuje, że każdy może nauczyć się pięknie śpiewać. Na efekt, które można usłyszeć na scenie w wykonaniu ACPO, pracuje cały sztab ludzi – wolontariuszy, trenerów, korepetytorów.
Co jest najważniejsze dla chórzystów? Oprócz możliwości przebywania w grupie przyjaźnie nastawionych i pozytywnie zakręconych ludzi… najważniejsza dla chórzystów jest możliwość tworzenia współbrzmień! A sam chór – to miejsce, gdzie każdy jest ważny, a jego głos i emocje są istotną częścią muzycznej konstelacji.
Chór uzyskał wiele osiągnięć na konkursach ogólnopolskich, jest częstym muzycznym gościem Koncertów i Festiwali. Swoją pasją, młodością i wigorem zachęca słuchaczy do wspólnego tańca i śpiewu.

Do osiągnięć chóru należą:
2010 – III miejsce w kategorii muzyka rozrywkowa podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Krakowie
2015 – „Srebrna Struna” podczas XVII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach
2016 – III miejsce w kategorii chóry z towarzyszeniem instrumentu lub zespołu instrumentalnego w XXV Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”
2016 – „Srebrna Struna” podczas XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach
2017 – II miejsce w kategorii chóry z towarzyszeniem instrumentu lub zespołu instrumentalnego w XXVI Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”
2017 – „Srebrna Struna” podczas XIX Ogólnopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach
2017 – Srebrne pasmo”w kategorii chór mieszany na IV Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere w Gdańsku
2018 – III miejsce w XXVII Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”
2018 –  II miejsce oraz nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego podczas V Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2018”
2019 – Srebrne Pasmo oraz NAGRODA za najlepsze prawykonanie współczesnej kompozycji chóralnej podczas I Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Fala Dźwięku w Łodzi
2019 – „Złote pasmo” w kategorii chór rozrywkowy na V Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere w Gdańsku

Ludmiła Wocial-Zawadzka – przygotowanie chóru

Czyli Miłka! – uważna i czuła przyjaciółka głosu, nauczycielka, muzykoterapeutka, chórmistrzyni, dyrygentka, coach wokalny. „Śpiew otwiera serca i uczy uważności na drugiego człowieka” – to jej słowa!
Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu, a także Podyplomowe Studia Emisji Głosu oraz Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Jest założycielką i dyrygentką Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej, który od 15 lat – nieustannie, jest jej spełniającym się marzeniem.
Ponadto prowadzi parafialny Chór Mieszany „Laudate Dominum” w Opolu. Z pasją i oddaniem od ponad 20 lat pracuje w opolskiej szkole muzycznej jako nauczyciel dziecięcych i młodzieżowych chórów oraz zespołów muzycznych. Właśnie tam uczniowie nagrodzili ją medalem „Przyjaciel dziecka”.
Działa jako muzykoterapeuta – opracowała i zrealizowała autorski program „Kołysanki-Mruczanki”dla kobiet w ciąży. Projekt ten został zwieńczony wydawnictwem autorskiej płyty CD.
Jako dyrygentka prowadzi swoje chóry z wielką pasją i zaangażowaniem. W 2019 roku zdobyła „Statuetkę Sternika” – nagrodę dla zwycięzcy konkursu dla dyrygentów „Steruj falą” podczas I Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Fala Dźwięku w Łodzi.

Ma trzech synów, z których każdy gra na jakimś instrumencie i oczywiście… śpiewa!
Jej pasja to wspólne śpiewanie, fotografia, malarstwo i świadomość body&mind.
„Ludmiła przyciąga do siebie młodych ludzi i zaraża dobrą energią. Dla wielu z nich staje się mentorką pokazującą piękno życia i możliwości jakie ono daje. Świetnie znając się na ludziach trafnie kieruje ich na ciekawe ścieżki kariery, które do tej pory były dla nich nieznane czy też nieosiągalne. Z całą pewnością można stwierdzić, że kocha ludzi, a jeszcze bardziej kocha z nimi pracować. Akceptując wszystkie indywidualności, z grupy obcych dla siebie ludzi tworzy muzyczną rodzinę, która nie wyobraża sobie życia bez śpiewu i przede wszystkim bez ich oddanej Miłki. Każdy poprowadzony koncert to pokaz jej niewyczerpywanych pokładów energii. Dla niej praca jest pasją, a wynagrodzeniem świetnie zaśpiewany koncert gdzie każdy wspólny dźwięk i oddech to realizacja najskrytszych marzeń.” – tak opisują ją jej chórzyści.

 

fot. Mateusz Żaboklicki

Jakub Montewka – dyrygent

Kompozytor i dyrygent. Urodził się w 1997 roku w Warszawie. Absolwent Royal Academy of Music w Londynie (Diploma of Higher Education) w klasie kompozycji prof. Simona Bainbridge’a i Rubensa Askenara (2016-2018) oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji prof. Marcina Błażewicza (2018-2020). Studiował dyrygenturę symfoniczno-operową na UMFC w klasach prof. Moniki Wolińskiej i prof. Szymona Kawalli (2018-2020). Uczestniczył w warsztatach kompozycji i dyrygentury, prowadzonych przez m.in. Magnusa Lindberga, Olivera Knussena, Carlo Montanaro i Massimiliano Caldiego. Obecnie kontynuuje studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Pawła Przytockiego w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

W 2019 roku zadyrygował utwór Marcina Jachima w debiutowym nagraniu Chopin University Modern Ensemble, nominowanym do nagrody Fryderyk 2021. Dyrygował m.in. Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Akademii Beethovenovskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Od 2021 roku prowadzi orkiestrę flow orchestra (dawniej Concentus Viridis).

Jakub Montewka jest finalistą konkursu kompozytorskiego Bartók World Competition 2020 w Budapeszcie, finalistą VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego a także laureatem I nagrody i nagrody wykonawców Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie (2013) oraz I nagrody w I grupie wiekowej II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Patri Patriae w Katowicach (2014). Jego utwory były wykonywane m.in. w Londynie, Warszawie i Katowicach.

W sezonie artystycznym 2022/2023 pełni funkcję dyrygenta-asystenta w Filharmonii Opolskiej.

Ankieta:

Moje ulubione miejsce na ziemi to
Ex aequo: Paryż – i Beskid Sądecki.

Gdybym nie był muzykiem, pewnie byłbym
architektem.

Za największy sukces artystyczny uważam
Skomponowanie dwóch kwartetów smyczkowych: Insomnia oraz Solitaire, dostrzeżonych na Bartók World Competition 2020 w Budapeszcie.

Człowiek, którego podziwiam
Antoni Gaudí.

Lubię czytać
Dickensa, Saint-Exupery’ego, Rogera Scrutona, do tego uwielbiam eksplorować świat poezji od Horacego po Herberta. Koniecznie w oryginale.

Kompozycja, która jest dla mnie szczególnie ważna
IV Symfonia Witolda Lutosławskiego.

Projekt i realizacja: netkoncept.com