Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
12 grudnia 2020, sobota | 19:00
Beethoven. Wszystkie Koncerty vol. 2

Szanowni Melomani,
pragniemy poinformować, że koncert Beethoven. Wszystkie Koncerty vol. 2 odbędzie się bez udziału publiczności i będzie transmitowany na żywo na fan page’u Filharmonii Opolskiej na Facebooku. Wirtualne bilety na koncert dostępne są w wyjątkowej, promocyjnej cenie 4,99 zł. Będzie nam bardzo miło spotkać się z Państwem online w wirtualnej rzeczywistości!

Serdecznie zapraszamy w sobotę 12 grudnia o godzinie 19:00!

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Michał Francuzfortepian
Przemysław Neumanndyrygent

W programie:
Ludwig van Beethoven
– IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 (32’)
– V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 (37’)

 

 

fot. Damian Krzanowski

Michał Francuz ma opinię jednego z najciekawszych i najbardziej kreatywnych polskich pianistów. Jego pianistyka wyróżnia się nienagannym warsztatem, zaś same już interpretacje wykonywanych utworów – dużą wyobraźnią dźwiękową, pełnią życia i wyrazu, a także siłą ekspresji.

Pianista urodził się w 1980 roku w Szczecinie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, w klasie fortepianu dra Mikołaja Szczęsnego. Obecnie jako absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie studiował
pod kierunkiem wybitnego pedagoga, profesora Waldemara Andrzejewskiego, jest jej pracownikiem i aktywnie uczestniczy w akademickiej działalności koncertowej.

Rozwijając swoje zdolności muzyczne, pracował z wieloma znamienitymi osobistościami świata pianistyki m.in. prof. Haliną Czerny-Stefańską, prof. Waldemarem Wojtalem, prof. Wiktorem Mierżanowem, prof. Kevinem Kennerem, prof. Irmą Hoffmeister oraz prof. Vierą Nossiną.

Michał Francuz prowadzi czynne życie koncertowe zarówno jako muzyk solowy, jak i kameralista zdobywając uznanie publiczności i krytyki. Jako solista z orkiestrą debiutował na deskach filhahmonii Stuttgardzkiej w wieku lat dziesięciu i od tego czasu współpracuje z orkiestrami w Polsce i za granicą. Znany jest publiczności Polski, Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Danii, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Czech, Algierii, Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych.

Pianista regularnie współpracuje z Filharmonią Poznańską, Filharmonią Szczecińską, Orkiestrą Feelharmony, Orkiestrą Colegium F, Orkiestrą Kameralną l’Autunno, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Kameralnym w Szczecinie, Operą Bałtycką, Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Artysta zapraszany jest do udziału w prestiżowych imprezach muzycznych. Inaugurował recitalem fortepianowym Międzynarodowy Konkurs Chopinowski  w Antoninie, wielokrotnie koncertował w Dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Sacrum non Profanum w Trzęsaczu, wykonując dzieła Fryderyka Chopina z towarzyszeniem orkiestry Academia. Wystąpił z recitalami chopinowskimi na Międzynarodowym Festiwalu Les Folles Journes  Chopin Chopin Open  w Warszawie, we wrześniu 2013 roku wystąpił podczas Cinquieme Festiwal Culturel Intermational de Musique Symphonique w Algierii. W 2014 roku na zaproszenie Ambasady Polskiej w Arabii Saudyjskiej wraz ze skrzypkiem Maciejem Strzeleckim wykonał recital uświetniający Narodowe Święto Niepodległości. W tym samym roku inaugurował razem z wybitnym skrzypkiem Jarosławem Nadrzyckim Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. W maju 2015 roku debiutował nowojorskiej Carnegie Hall. W dniach 22 – 23 lutego br. zrealizował projekt Francuz gra Beethovena, podczas którego wykonał 5 Koncertów Fortepianowych Ludwiga van Beethovena z towarzyszeniem Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej. Projekt ten odniósł duży sukces i znalazł uznanie zarówno wśród melomanów jak i krytyków. W czerwcu br., w związku z obchodami 75. rocznicy śmierci  Ignacego Jana Paderewskiego, brawurowo wykonał Koncert a-moll  tegoż kompozytora,  z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Jeleniogórskiej pod batutą Adama Banaszaka.

W październiku 2016 roku był oficjalnym pianistą XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego  w  Poznaniu.

Jako kameralista współpracuje z wieloma wybitnymi muzykami.
Występował m.in. z takimi artystami jak Iwona Sobotka, Stefan Dohr, Agata Zubel, Emanuel Salvador, Baltic Neopolis Quartet, Jarosław Nadrzycki, Radosław Pujanek, Łukasz Błaszczyk, Szymon Krzeszowiec, Pierro Massa, Jean – Marc Fessard, Matjaz Derevensek, Jan Schulte – Bunert, Gro Sandvik, Moshe Aron Espstein, Ashildur Haraldsdottir, Adam Zdunikowski, Marcin Suszycki, Jakub Haufa, Jose Sibaja, Maciej Pietraszko, Tae-Jin Park, Jakub Drygas, Maciej Pabich, Szymon Guzowski, Arkadiusz Adamczyk, Tomasz Zagórski, Zdzisław Stolarczyk, Rafał Górzyński, Tomasz Daroch, Seiji Okamoto.

Zrealizował wiele nagrań muzyki teatralnej, w tym swoich własnych kompozycji oraz aranżacji, a także nagrań dla Polskiego Radia.

Repertuar pianisty obejmuje dzieła od baroku po muzykę XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości polskich kompozytorów oraz dzieł Ludwiga van Beethovena, Ferenca Liszta, Sergieja Rachmaninowa, Maurice Ravela, Claude Debussy’ego. Składają się nań liczne kompozycje na fortepian solo, około 60 utworów na fortepian z orkiestrą oraz ponad 350 pozycji z szerokiego repertuaru muzyki kameralnej.

Wraz ze światowej sławy skrzypkiem, Bartłomiejem Niziołem (m.in. laureatem I nagrody na Miedzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu), realizuje projekt Sonaty Polskie, obejmujący nagranie wszystkich sonat polskich kompozytorów na skrzypce i fortepian. Część tego projektu jest już udostępniona na stronie internetowej www.sonaty.pl

Ankieta

Moje ulubione miejsce na ziemi to

Wszędzie tam gdzie jest moja rodzina.

Gdybym nie był muzykiem, pewnie byłbym

Kucharzem.

Za największy sukces artystyczny uważam

Możliwość realizowania się nie tylko jako solista ale również kameralista.

Człowiek, którego podziwiam

Mój Tata.

Co lubię czytać

Literaturę faktu i twórczość S. Kinga.

Kompozycja, która jest dla mnie szczególnie ważna

Ciężko mi wskazać jedną kompozycję, ale myślę że jest to III koncert Rachmaninowa, d-moll.

 

 

Współpraca redakcyjna:

Projekt i realizacja: netkoncept.com