Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
13 października 2019, niedziela | 18:00
JAZZ JEST W FO.rmie
WOJCIECH KAROLAK TRIO – In A Sentimental Mood
Miejsce: Klub muzyczny

Z przyczyn niezależnych
od Filharmonii Opolskiej
koncert został ODWOŁANY.

Informacja na temat
zwrotu biletów:
tel. 77 44 23 286

Filharmonia Opolska w sezonie artystycznym 2018/2019 przedstawiła cykl koncertów klubowych promujących blues. Koncerty, pod wspólnym hasłem Blues jest w FO.rmie odbywały się raz w miesiącu i cieszyły się dużym powodzeniem wśród słuchaczy. Idąc za ciosem proponujemy Państwu nowy cykl koncertów Jazz jest w FO.rmie. Bo przecież blues i jazz są ze sobą integralnie połączone, pierwszym i głównym źródłem jazzu był blues.

W koncertach pojawi się grono wybitnych instrumentalistów zaliczanych do czołówki polskiego jazzu, m.in. najwybitniejszy polski gitarzysta basowy Krzysztof Ścierański, znakomity wibrafonista Bernard Maseli, gitarzysta Marek Raduli, pianista Paweł Tomaszewski, saksofonista Piotr Baron i wielu innych wspaniałych muzyków.

WWOJCIECH KAROLAK TRIO   In A Sentimental Mood
Koncert promuje  wspólną płytę  Wojciecha Karolaka i Adama Czerwińskiego In the Sentimental Mood. Wojciech Karolak wykona standardy jazzowe oraz kompozycje napisane we współpracy z Adamem Czerwińskim.

Wystąpią:
Wojciech Karolak
– organy Hammonda
Marcin Wądołowski – gitara
Adam Czerwiński – perkusja

 

 

WOJCIECH KAROLAK

Żywa legenda polskiego jazzu, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda.  Profesjonalnie grał już w 1958 roku w składzie zespołu Jazz Believers  z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Krzysztofem Komedą. Debiutował jako saksofonista, od wczesnych lat 60. gra na fortepianie, a od roku 1973 przede wszystkim na organach Hammonda. Jest wirtuozem tego instrumentu, jego mistrzem niezrównanym w konkurencji międzynarodowej. Podziwiany za nienaganny gust, wybitny esteta i stylista, jego muzyka zawsze trafia w samo sedno, zarówno jazzu, który jest głównym nurtem jego twórczości, jaki i częstych skoków w bok w rejony rythm’n’bluesa, bluesa i rocka.

Karierę Wojciecha Karolak znaczy udział w najważniejszych zespołach w historii jazzu w Polsce:
The Wreckers (1959-60, z Andrzejem Trzaskowskim, Zbigniewem Namysłowskim, Romanem Dylagiem i Andrzejem Dąbrowskim);
Polish jazz Quartet (1963-65, z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Julianem Sandeckim i Andrzejem Dąbrowskim);
Mainstream (1973-8, z Janem Pt. Wróblewskim Czesławem Bartkowskim , Markiem Blizińskim);
Michał Urbaniak Constellation i Fusion (1973 i 1974 z Urszulą Dudziak, Adamem Makowiczem, Czesławem Bartkowskim);
• Kwintet Kujaviak Goes Funky Zbigniewa Namyslowskiego (1975, z Tomaszem Szukalskim, Pawłem Jarzębskim i Czesławem Bartkowskim);
Time Killers (1984, z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim);
• Przez 11 lat, aż do 2012 roku, współpracował z Jarkiem Śmietaną w większości projektów koncertowych i nagraniowych.

Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę, była Konopielka w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, do której napisał m.in. bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. Pisał też muzykę do tekstów żony. W 2007 roku pojawił się w filmie Ryś w roli Boogiewoogiewicza. W roku 2015 napisał muzykę do filmu Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy.  

ADAM CZERWIŃSKI

Uznany perkusista i edukator o zacięciu jazzowym, a także kompozytor i aranżer. Ma na swym koncie współpracę z wieloma popularnymi nazwiskami amerykańskiego jazzu, a także największymi osobistościami polskiej sceny muzycznej, m.in. Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem. Od 1993 roku przez niemal 20 lat współpracował również z uznanym gitarzystą i kompozytorem jazzowym Jarosławem Śmietaną, z którym zagrali wspólnie setki koncertów na całym świecie i którą to więź przerwała nagła śmierć tego gitarzysty w 2013 r. Obecnie współpracuje z różnymi wykonawcami sceny jazzowej – tak polskiej, jak i zagranicznej, np. Billy Nealem czy Nigelem Kennedy.  W 2017 r. zaliczony został do prestiżowego grona 101 Polskich Perkusistów Wszech Czasów magazynu Perkusista

MARCIN WĄDOŁOWSKI

Gitarzysta, muzyk sesyjny, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zdobywca I nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie im. K. Sosińskiego Estrada Gitarowych Talentów i tytułu Największej Nadziei XI Międzynarodowego Festiwalu Gdańskie Spotkania Gitarzystów w 2001 roku. Laureat XI Przeglądu Młodych Zespołów
Jazzowo-Bluesowych w Gdyni 2008 r. W 2018 r, w ankiecie krytyków muzycznych magazynu Jazz Forum – uznany za jednego z pięciu najlepszych gitarzystów jazzowych w Polsce.
W 2019r otrzymał nominację do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie kultury w roku 2018 w kategorii: Kreacje

Projekt i realizacja: netkoncept.com