Strzałka w lewo Grudzień 2018 Strzałka w prawo

250. rocznica urodzin Józefa Elsnera

Bilety 25 zł, 40 zł, 55 zł

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Opolskiej
Ewa Tracz – sopran (Żona)
Monika Buczkowska – sopran (Agata)
Sylwester Smulczyński – tenor (Czesław)
Sebastian Szumski – bas (Jędrzej)
Przemysław Neumann – dyrygent

Józef Elsner – Opera komiczna Kabalista

Koncert realizowany w ramach programu  filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!
Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.
Realizacja programu na terenie Województwa Opolskiego została objęta honorowym patronatem Opolskiego Kuratora Oświaty

Absolutnie kultowa w świecie muzyki klasycznej wytwórnia Deutsche Grammophon dorobiła się świetnej tradycji w swoich social mediach – w dniach urodzin ważnych kompozytorów publikuje grafikę z portretem twórcy, nawiązującą do stylistyki okładek płytowych. W charakterystycznej, żółtej ramce umieszczone jest wówczas hasło: Happy Birthday!

Patron Filharmonii Opolskiej – Józef Elsner – urodził się 1 czerwca 1769 roku, dokładnie 250 lat temu. Mając prawie pięćdziesiąt lat, napisał Rozprawę o metryczności języka polskiego. Kwestia ta miała dla autora ponad trzydziestu oper nie lada znaczenie. Elsner nie mógł przewidzieć jednak, że ten sam język polski ze swoim urodzinowym zawołaniem Sto lat!, utrudni nieco w XXI wieku – czasie krótkich komunikatów – celebrowanie ćwierćtysiąclecia jego narodzin.

Skoro więc Deutsche Grammophon nie wypuści urodzinowej okładki z wizerunkiem Elsnera, a ewentualne zanucenie Sto lat byłoby merytorycznie pozbawione sensu – koncepcja obchodów tego ważnego dnia oparta została na ulubionym gatunku muzycznym kompozytora z Grodkowa, operze. Podczas dwóch specjalnych wieczorów na przełomie maja i czerwca, scena Filharmonii Opolskiej zamieni się w teatralną estradę. Orkiestra i Chór wraz z ośmiorgiem solistów i dyrygentem podejmą się realizacji komicznej opery Elsnera z 1813 roku, zatytułowanej Kabalista. Co istotne – będzie to drugie od czasów współczesnych autorowi wystawienie tej kompozycji. Po premierze zapomniano o Kabaliście na 163 lata!

Dwuaktowe dzieło opowiada o mężu, który podejrzewa zdradę swojej małżonki. Odkrywając, że towarzyszka życia od realnego zajęcia się domowymi problemami preferuje wróżenie z kart – przebiera się za kabalistę. Nieświadoma niczego żona jest zaskoczona i zachwycona bezbłędnością przepowiedni przebiegłego wróżbity; posłusznie wykonuje jego polecenia,
a cała intryga bawi trzyma w napięciu.

Libretto do Kabalisty stworzył ceniony w XIX wieku dramaturg, Franciszek Wężyk. Teksty arii i ansambli przeplatane są wierszowanymi scenami mówionymi, a rękopis Wężyka po dziś dzień znajduje się w zbiorach wrocławskiego Ossolineum. Co z jednej strony smutne, z drugiej zaś – intrygujące, nie zachowały się trzy ostatnie strony dziewiętnastowiecznego tekstu. Jak zakończy się więc historia ubrana w elsnerowskie dźwięki? Aby podtrzymać magiczną aurę tajemniczości, należałoby napisać: niech na razie pozostanie to tajemnicą.

(MK)

Partner koncertu: