Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
31 grudnia 2023, niedziela | 18:00
Sylwester w Filharmonii – Magia lat dwudziestych

Bilety:
Strefa I – 200 zł
Strefa II – 180 zł
Strefa III – 160 zł

Koncert godz. 18:00 

Koncert godz. 21:30 więcej informacji…

 

Orkiestra Filharmonii Opolskiej
Sylwia Różycka – wokal
Zofia Nowakowska – wokal
Jakub Szydłowski – wokal
Wojciech Myrczek – wokal
Daniel Nosewicz – dyrygent

Ostatnie dni każdego roku skłaniają do rozmyślania i wspomnień. Cieszymy się tymi, co się urodzili; tęsknimy za tymi, którzy odeszli. W pamięci mamy kolejne rocznice, rodzinne spotkania, najpiękniejszy dzień roku i ten, o którym może chcielibyśmy zapomnieć. To czas, w którym wygasa powoli świąteczna euforia, pozostaje już tylko odliczanie, lampka szampana i powrót do zwykłej codzienności. No właśnie… jeszcze ten jeden dzień. Kartka z kalendarza anonsuje imieniny Sylwestra, a po zachodzie słońca roztacza się magia ostatnich godzin roku. Warto spędzić ten czas w doborowym towarzystwie i przy dźwiękach najlepszej muzyki. Właśnie taka zabrzmi przy Krakowskiej 24 – w tym roku podczas sylwestrowych koncertów zabierzemy słuchaczy w podróż do lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Wspomnimy czasy, kiedy to w naszym kraju przyzwyczajaliśmy się do życia w niepodległej ojczyźnie, polską markę zastąpił złoty, świat oklaskiwał pierwszy przelot bez międzylądowań nad Atlantykiem, radio stało się popularnym medium, odkrycie penicyliny zmieniło oblicze medycyny, najlepsi sportowcy rywalizowali ze sobą podczas pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich, a kinowe produkcje zyskały dźwięk. Po krótkim przypomnieniu z historii ogólnej, weźmiemy pod lupę muzykę tego okresu. Sylwestrowy wieczór w Filharmonii Opolskiej wypełnią przeboje polskich i światowych artystów takich jak: Eugeniusz Bodo, Sława Przybylska, Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Aleksander Żabczyński, Tola Mankiewiczówna, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra i George Gershwin.

 

fot. Joanna Baranowska

Sylwia Różycka – wokal

Aktorka scen muzycznych oraz dramatycznych, absolwentka 4-letniego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, a także konsultantka do spraw organizacyjno- artystycznych. Na profesjonalnej scenie zadebiutowała na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni w 2006 roku w spektaklu FOOTLOOSE w reżyserii Macieja Korwina.

Następnie była przez wiele lat związana z Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni grając w takich tytułach jak: Zorba, Casanova, Lata 20 te, lata 40 te na Scenie Letniej w Orłowie, a także przez rok
z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie.

W 2008 roku dyrektor Adam Opatowicz zaproponował jej współpracę w Teatrze Polskim w Szczecinie, gdzie zagrała wiele głównych ról ( Bal Manekinów, Co Wam się podoba, Opera za trzy grosze, Curikov,
Mieszczanie, Piaf). Swoją sceniczną karierę budowała również w Operze na Zamku w Szczecinie (musical RENT w roli Maureen), w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, w 2017 roku ( muiscal NINE w roli Carli), w Operze na Zamku w Szczecinie , w 2017 roku (musical CRAZY FOR YOU w roli Irene Ruth) oraz w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie w 2021 roku (musical WAITRESS w roki Becky). W tej chwili przygotowuje się do jednej z głównych ról w musicalu CABARET do roli męskiej Mistrza Ceremonii.

W roku 2017 oraz w 2021 została laureatką nagrody teatralnej Bursztynowy Pierścień za najlepszego aktora/ek w sezonie.

W 2021 roku założyła FUNDACJĘ START, która jest wynikiem wieloletniej pracy o charakterze koordynatora do spraw artystycznych i z powodzeniem realizuje projekty o charakterze kulturalno- sportowym.

Poza uczelnią artystyczną o profilu musicalowym skończyła również politologia-dziennikarstwo (WSKS w Gdyni) , coaching (WSB w Szczecinie) oraz w tym roku 2023 zarządzanie instytucjami kultury (AHE w Łodzi).

 

fot. Maja Hylewicz

Zofia Nowakowska – wokal

Na deskach teatralnych zadebiutowała w 2004 roku rolą Juli w musicalu „Romeo i Julia“ Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy. W latach 2004 – 2010 współpracowała z teatrem Studio Buffo w Warszawie. Brała udział w takich spektaklach jak Ukochany kraj, Tyle miłości, Wieczór Włoski, Wieczór francuski, Wieczór Rosyjski, czy Hity Buffo.  Grała także główną rolę w musicalu Metro. W roku 2006 wcieliła się w rolę młodej Marii Antoniny w operze Ça Ira, autorstwa basisty i lidera zespołu Pink Floyd – Rogera Watersa. Od 2014 roku współpracuję z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, gdzie zagrała w spektaklach Ale musicale, Mamma Mia (Sophie), Piloci (Nina), Aidą (Amneris), Waitress (Jenna). W 2021 roku rozpoczęła także współpracę z Teatrem Muzycznym w Łodzi gdzie można ją usłyszeć w spektaklu Radio Retro.  Współprcuję też ze studiami dubbingowymi. W dorobku ma min. rolę w polskiej wersji filmu Walta Disneya pt. Zaczarowana, w którym zaśpiewała partie wokalne głównej postaci – Księżniczki Giselle. Jej głos można też usłyszeć w filmie Muppety (piosenki Mary), serialu Elena z Avaloru gdzie dubbinguje postać tytułowej księżniczki Eleny. Jest też Polskim głosem Nali w kultowej produkcji Disneya Król lew. W listopadzie 2022 roku miała miejsce premiera filmu Rozczarowana gdzie ponownie udzieliła głosu w piosenkach głównej bohaterce – Giselle. Od 2007 roku współpracuję w charakterze solistki z Piotrem Rubikiem z którym nagrała min takie płyty jak Habitat, Rubik One, Santo Subito – cantobiografia Jana Pawła II oraz Opisanie Świata.  Od 2014 roku współpracuję również z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej pod batutą Przemysława Pasternaka. Można ją również usłyszeć podczas koncertów Życie jest Piosenką do których została zaproszona przez Jacka Cygana. Współpracuje również z Mazowieckim Teatrem Muzycznym, występując w koncertach oraz od 2023 roku w  spektaklu Dla Ciebie śpiewałem..(Ordonka) . W 2017 roku znalazła się wśród 4 finalistów siódmej edycji programu telewizji Polsat Twoja Twarz Brzmi Znajomo.

 

fot. Artur Wacławek

Jakub Szydłowski – wokal

Reżyser spektakli muzycznych, musicali i koncertów. Aktor musicalowy i dubbingowy. Absolwent liceum muzycznego w Szczecinie w klasie altówki i Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie uzyskał dyplom aktora scen muzycznych.

Od 2020 roku na stanowisku Dyrektora artystycznego Teatru Muzycznego w Łodzi.

Zagrał główne role w spektaklach: Hair (nagroda: Debiut Roku 1999), Sen nocy letniej (trans-opera) i Muzyka Queen. Współpracował z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, gdzie zagrał Mackie Majchra w Operze za trzy grosze, a także główną rolę w spektaklu A Chorus Line. W 2000 roku grał Bernarda w niemieckojęzycznej wersji musicalu West Side Story. Przed szwajcarską publicznością w Zurichu, przez dwa sezony, grał główną rolę w anglojęzycznej wersji musicalu Hair. Występował w musicalu Teatru Studio BuffoRomeo i Julia. Na deskach stołecznego Teatru Komedia gościł w spektaklach Kieszonkowa orkiestra (główna nagroda na festiwalu Korczak 2010), Najlepsze z najlepszych i Niebezpieczne związki.
Od 2002 do 2019 roku związany jest na stałe z Teatrem Muzycznym Roma, gdzie grał główne role w spektaklach: Grease, Pięciu braci Moe, Koty, Akademia Pana Kleksa, Taniec Wampirów, Upiór w Operze, Les Misérables, Deszczowa Piosenka, Mamma Mia, Piloci. Grał także role Pana Darlinga i Kapitana Haka w musicalu Piotruś Pan w Teatrze Studio Buffo.

Jest reżyserem spektakli muzycznych i musicali:

Adonis ma gościa (Teatr Muzyczny Roma w Warszawie; także autor tekstów piosenek); Prosimy nie wyrywać foteli, czyli krótka historia muzyki rozrywkowej (Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku; także autor scenariusza); Proces (Teatr Muzyczny Roma w Warszawie; spektakl muzyczny wg powieści Kafki; także autor scenariusza); Rent (Teatr Rampa w Warszawie);
Cyrano (Teatr Muzyczny w Łodzi; spektakl otrzymał nagrodę im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy spektakl sezonu 2015/2016); Brzydki Kaczorek (Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku); Księga dżungli (Teatr Muzyczny Roma w Warszawie; także autor scenariusza);
Adonis ma gościa (Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku; autor tekstów piosenek);
Doktor Żywago (Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku); Madagaskar – musicalowa przygoda (Teatr Muzyczny w Łodzi); Księga dżungli (Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Teatr Muzyczny w Gdyni); Przypadki Robinsona Crusoe (Teatr Muzyczny Roma w Warszawie; także autor scenariusza); My Fair Lady (Opera na Zamku w Szczecinie).

Musical Kajko i Kokosz: Szkoła Latania (Teatr Syrena w Warszawie); Pretty Woman (Teatr Muzyczny w Łodzi); Musical mitologiczny Tadek na tropach Minotaura (Teatr Muzyczny w Łodzi; także autor scenariusza); Koty (Teatr Rozrywki w Chorzowie).

West Side Story (Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku); Złap mnie jeśli potrafisz (Teatr Muzyczny w Łodzi); Dziewczyny z kalendarza (Teatr Muzyczny w Gdyni); Musical Kopernik (Opera Krakowska).

 

fot. Bartosz Jastal

Wojciech Myrczek – wokal

Wokalista jazzowy. Inspiracje czerpie ze swingowej tradycji, wzbogacając ją o elementy nowoczesnych stylów i technik. W swoim śpiewie swobodnie posługuje się zarówno słowem jak i scatem.

Myrczek jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród, takich jak I miejsca w ankietach Jazz Top 2015 – 2022 miesięcznika Jazz Forum w kategorii Wokalista Roku, I miejsce i nagroda publiczności Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii (2013 r.), Grand Prix w międzynarodowym konkursie Jazz Voices na Litwie (2011 r.), nagroda dla Największej Indywidualności Konkursu Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa (2010 r.), I nagroda w konkursie Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu (2007 r.), Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów (2014 r.). Otrzymał także nagrody Burmistrza Czechowic-Dziedzic oraz Starosty Bielskiego, przyznane za wkład w rozwój kultury.

Swoją muzykę prezentował na scenach światowych festiwali takich jak Montreux Jazz Festival, The Hague Jazz, Bielska Zadymka Jazzowa, Brisbane Jazz Festival, Kolory Polski, Jazz nad Odrą, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Sofia Jazz Peak Festival, Celje International Jazz Festival oraz w salach koncertowych NOSPR w Katowicach, Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Filharmonia Sinfonia Baltica, Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Świętokrzyska, Instytut Fiński w Paryżu, Opus Jazz Club w Budapeszcie, Teatr Roma w Warszawie, Hudson Studios w Nowym Jorku i wielu innych.

Współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Stańko, Robertem Majewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Lorą Szafran, Bernardem Maselim, Pawłem Tomaszewskim, Krzysztofem Herdzinem, Aukso, Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i wieloma innymi artystami polskiej sceny muzycznej.

W swoim dorobku fonograficznym posiada trzy albumy solowe Celebrating the Journey (2022 r.), Love Revisited (2014 r.) oraz We’ll Be Together Again (2010 r.), a także gościnny udział w licznych wydawnictwach muzyki jazzowej, popowej i poważnej.

Wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie (od 2018 r.) oraz Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (w latach 2012-2019). W roku 2020 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.

 

fot. Kasia Stańczyk

Daniel Nosewicz – dyrygent

Kompozytor, aranżer, dyrygent i gitarzysta. Laureat Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku Jazz. Urodził się 4 maja 1987 roku w Lidzbarku Warmińskim, gdzie ukończył I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu i gitary klasycznej. Edukację muzyczną kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Olsztynie w klasie gitary Adama Giski. W 2013 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w klasie aranżacji i kompozycji prof. Leszka Kułakowskiego oraz w klasie gitary jazzowej dra Macieja Grzywacza. W latach 2010–2011 był studentem Royal Conservatoire de Musique de Bruxelles na Wydziale Jazzu w ramach programu Erasmus.
Laureat wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in: laureat programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska (2020), I NAGRODA na VII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy (2013 r.), finalista The 1st Annual Young European Bigband Composer Competition w Kopenhadze (2013 r.), finalista Oticons Faculty Film Music Competition 2016r., finalista Young Talent Award 2015r., laureat Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2011 r.), II NAGRODA na Big Band Festival w Bydgoszczy (2009 r.), II NAGRODA na Ogólnopolskim Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu (2010 r.). Laureat Gitarowych Konkursów w Olsztynie (2006 i 2007 r. – I nagroda, 2005 r. – II nagroda, 2004 r. – wyróżnienie).
W 2014 roku odbyła się premiera jego koncertu na gitarę i orkiestrę symfoniczną w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej podczas IX Międzynarodowego Kursu i Konkursu Gitarowego w Olsztynie.
W 2015 roku aranżował i dyrygował orkiestrą podczas koncertu w 100. rocznicę urodzin Franka Sinatry w Operze Leśnej w Sopocie, gdzie wystąpili m. in. Kasia Cerekwicka, Kasia Wilk, Łukasz Zagrobelny, Sławek Uniatowski.
Autor symfonicznych aranżacji piosenek Sławka Uniatowskiego. Prapremiera odbyła się 25 września 2016 roku w Filharmonii w Szczecinie.
Dyrygent, aranżer i kierownik muzyczny telewizyjnego programu Hit Hit Hurra! w TVP1, w którym występował m. in. z Edytą Górniak, Kayah, Natalią Szroeder, Zbigniewem Wodeckim, Ryszardem Rynkowskim, Michałem Szpakiem, Sound’n’Grace.
W 2016, 2017 i 2018 roku podczas festiwalu Blues Na Świecie dyrygował i aranżował dla czołówki europejskiego i światowego bluesa. W koncertach wzięli udział m.in.: Frank McComb, Lachy Doley, Matt Schofield, Mike Andersen, Sari Schorr, Ben Poole, Henrik Freichlader, Innes Sibun, Stanisław Soyka, Grażyna Łobaszewska, Natalia Przybysz i inni.
W sierpniu 2018 r. jako aranżer i dyrygent wystąpił wraz z Orkiestrą podczas transmitowanego koncertu The Best Of Sopot w ramach Sopot Top Of The Top Festival, towarzysząc gwiazdom polskiej estrady. Na scenie Opery Leśnej wystąpili: Edyta Górniak, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska, Kasia Cerekwicka, Patricia Kazadi, Kasia Wilk, Izabela Trojanowska, Sławek Uniatowski, Andrzej Piaseczny, Andrzej Dąbrowski oraz zespoły: Feel, Pectus i grupa VOX.
27 grudnia 2018 r. odbył się koncert Muzyka Wolności z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na Stadionie Miejskim w Poznaniu wystąpili Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank , Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska, Michał Szpak, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Anna Wyszkoni, Lombard, Cleo, Stanisław Soyka, Sebastian Riedel, Kasia Wilk & Mezo, Sztywny Pal Azji, Ola Gintrowska oraz orkiestra symfoniczna pod kierownictwem muzycznym: Adama Sztaby, Daniela Nosewicza i Nikoli Kołodziejczyka. Organizatorem koncertu był Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wydarzenie było transmitowane przez telewizję TVN.
W 2020 roku nagrał debiutancką płytę z własnymi kompozycjami, na której można usłyszeć jego kwintet oraz orkiestrę symfoniczną Budapest Scoring, którą dyrygował podczas sesji nagraniowej w Studio 22 Węgierskiego Radia. Za album The Shining otrzymał Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku Jazz. Płyta ukazała się 7 września 2021 roku. Premiery koncertowa odbyła się 11 listopada 2022 r. podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. W koncercie udział wzięli: Daniel Nosewicz – gitara; Szymon Łukowski – saksofony, flet altowy; Ignacy Wendt – trąbka, flugelhorn; Michał Ciesielski – fortepian; Adam Żuchowski – kontrabas; Sławek Koryzno – perkusja oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Rubena Silvy.
Aranżował i dyrygował orkiestrą podczas jubileuszowego koncertu Nasze 20-lecie stacji TVN24. W koncercie na żywo wzięli udział m. in.: Ewa Bem, Natalia Przybysz, Monika Brodka, Sylwia Grzeszczak, Andrzej Piaseczny, Stanisław Soyka, Tomasz Organek, Michał Szpak. Koncert odbył się 19 sierpnia 2021 r. w ramach Top Of The Top Sopot Festival w Operze Leśnej w Sopocie.
W czerwcu 2022 r. premierowo wykonane zostały symfoniczne aranżacje polskich utworów z okresu międzywojennego. Koncert pt. Już Nie Zapomnisz Mnie z cyklu Artyści Andersa został zamówiony przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN. Wykonawcami koncertu byli orkiestra symfoniczna pod jego batutą oraz soliści: Sylwia Różycka i Jakub Szydłowski. Gospodarzem wydarzenia był Jerzy Petersburski Jr.
Aranżował i dyrygował orkiestrą podczas jubileuszowego koncertu na 25-lecie stacji TVN. W koncercie na żywo wzięli udział m. in.: Ewa Bem, Natalia Przybysz, Andrzej Piaseczny, Grzegorz Markowski, Patrycja Markowska, Mrozu, Kayah, Mery Spolsky, Bovska, Nick Sinckler. Koncert odbył się 18 sierpnia 2022 r. w ramach Top Of The Top Sopot Festival w Operze Leśnej w Sopocie.
24 sierpnia 2023 r. odbyło się widowisko muzyczne Magic Words, w którym wziął udział jako aranżer i dyrygent. Na scenie Opery Leśnej w Sopocie wystąpili m. in.: Kayah, Małgorzata Ostrowska, Kasia Moś, Natalia Przybysz, Ania Karwan, Ania Rusowicz, Krystyna Prońko, Mrozu, Andrzej Piaseczny, Sławek Uniatowski, Kuba Badach, Rubens. Koncert był transmitowany przez stację TVN.
Pisał aranżacje na zamówienie dla m. in. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Opery Nova w Bydgoszczy, Teatru Muzycznego w Łodzi, Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com